top of page
BANNER copy.jpg

RİTÜEL SETLER

Tütsüler, ritüeller, doğal taşlar ve niyetler...

Ritüel Setlerimizin Farkı

Moods and Goods’da  niyetlere özel ritüel setlerini tasarlarken Anadolu başta olmak üzere, bir çok medeniyette uzun yıllardır kullanılan ve kültürlerimizin birer parçası olan ritüelleri araştırıp, hangi niyetler için nasıl alışkanlıklar kullanıldığını inceleyerek,  doğal ürünler seçerek,  hepimize iyi gelecek, huzur verecek, mutlu edecek ve hatta bir miktar da eğlendirecek fikirlerle tasarladık.

Şık ve eğlenceli kutularıyla birlikte ritüel setlerini hem kendiniz için kullanmanızı hem de sevdikleriniz için anlamlı ve güzel bir sürpriz yapabileceğiniz hediyeler olarak hayal ettik.

Örneğin; Aşk ve Sevgi seti için sevgi taşı olan Pembe Kuvarsı seçtik, kokusu sevgi ile ilişkilendirilen yasemin yağını mumunuza dökerek daha iyi ruh hallerine girmenizi istedik. Ya da Bolluk Bereket seti için yüzyıllar boyunca bereket taşı olarak bilinen sitrin taşını seçerken, ortama verdiği bereket enerjisi nedeniyle defne tütsüsü kullanmanızı istedik ve sete defne tütsüsü koyduk.

HERŞEY BİR NİYETLE BAŞLAR

En iyi zaman genellikle "yeni ay" dönemi fakat  içinizden geçen güzel dileklerle birlikte doğru hissettiğiniz her zaman en iyi zamandır.

DİLEKLERİNİ YAZIYA DÖK NİYETİNE ODAKLAN

Yazıya döktüğümüz herşey hayalden çıkıp gerçeğe dönüşüyor gibidir.

Tüm dilekleklerini en iyi niyetlerinle birlikte yaz.

TAŞLARIN ENERJİSİNİ HİSSET

Ritüel setlerin olmazsa olmazı doğal taşların eşsiz güzellikleri ile birlikte iyi enerjilerini hisset.

MUMU VE TÜTSÜNÜ YAK RİTÜELİNİ YAP

Niyetinle uyumlu renkteki mumu yakıp ateş enerjisini hisset. Sayısız faydayı içeren  doğal bitkilerle hazırlanmış tütsüleri yakıp enerjisini hisset.

Ritüel Setler ne demektir, ne işe yarar?

Son dönemlerde ritüel kelimesini ve ritüel setlerini çok daha fazla duyar olduk. 

 

Ritüel kelimesi köken olarak Fransızca’dan gelen bir kelimedir. Türk Dili Kurumu Sözlüğüne göre “Ritüel”, “adet haline gelen şey” olarak açıklanmıştır.

Hepimizin günlük kişisel ritüelleri vardır değil mi? Cilt bakımı ritüelleri, egzersiz ritüelleri, kitap okuma ritüelleri ya da Türk kahvesi içme ritüeli gibi bir çok ritüel.

Kişiden kişiye değişebilen rutinlerimizden oluşan kişisel ritüellerimiz dışında toplumların da belleklerine binlerce yıllık kültürel miraslarıyla birlikte yerleşmiş, genel kabul görmüş ritüeller de vardır.

Temel karakterleri itibariyle kolektif bir nitelik taşıyan ritüeller, biçim ve içeriği ile kültürel bir gösterge olarak sosyal bütünleşmenin önemli bileşenlerindendir.

 

Hatırlamayı/unutmamayı sağlayan ritüellerin tekrara dayalı döngüsel yapısının bilginin aktarılması işlevini yerine getirdiği ileri sürülür.

Temel karakterleri itibariyle kolektif bir nitelik taşıyan ritüeller, biçim ve içeriği ile kültürel bir gösterge olarak sosyal bütünleşmenin önemli bileşenlerindendir. Hatırlamayı/unutmamayı sağlayan ritüellerin tekrara dayalı döngüsel yapısının bilginin aktarılması işlevini yerine getirdiği ileri sürülür.

 

Ritüellerin etki alanı teolojiden gündelik yaşama kadar kültürel değerlerin, inanışların, ortak tutum ve davranışların bellek yoluyla sürekliliği ve devamlılığının saplanmasını, toplumsal belleğin ortaklık duygusu aracılığıyla tekrar tekrar kuruluşunu ima eder.

 

Tekrar etmek ritüel edimin doğasında vardır. Ritüellerde bir bakıma sanat gibi, aynı anda hem biricik ve kişisel hem de anonim ve ortak bir anlatımın/belleğin sembolleriyle tıka basa doludur. Ritüeller edimsel jestler, semboller, imgeler ya da nesneler yoluyla ve bilginin “temsil” aracılığıyla aktarımını gerçekleştirirler.

bottom of page