top of page

Humidifier Nedir ve Ne İşe Yarar?Kullanım Alanları ve 5 Faydası!


Humidifier hava nemlendiricileri son dönemde oldukça popüler olan yeni nesil cihazlardır. Bir humidifier’ın ana işlevi, iç mekanlardaki havaya nem katması ve nem seviyesini arttırmasıdır.


Yaşadığımız odalarda veya iş yerlerinde havadaki kuruluk vücudumuza çeşitli zarar verebilir. Humidier’lar özellikle kuru ve pul pul cilde sahip kişiler için çok iyi bir mekan içi nemlendirme çözümü olabilir. Humidifier ayrıca burun, ağız ve dudaklardaki kuruluk gibi diğer semptomlara da faydalı olabilir.

Humidifier hava nemlendirme cihazları, ortamdaki havanın nemlendirilmesi ile birlikte soğuk algınlığı veya grip semptomlarından muzdarip kişiler için faydalı olabilir.


“Humidifier Ne İşe Yarar" yazımızı aşağı kaydırmadan önce, “Good Moods Humidifier” setine göz atmayı unutmayın!

Humidifier Çeşitleri :

Bu bölümde beş ana tip humidifier’ı ele alacağız. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre hangi nemlendiriciye yatırım yapacağınıza karar verirken zorlanabilirsiniz bu nedenle humidifier çeşitlerindeki farklılıkları keşfetmek ve ortamınıza en uygun cihazı bulmak için okumaya devam edin.


Sıcak Buharlı Humidifier:

Sıcak buharlı humidifier , daha serin iklimlerde yaşayan insanlar için mükemmel bir seçimdir. Sıcak buharlı humidifier, bir buhar üretmeden önce içindeki suyu ısıtır. Buhar, nemlendiriciden salınırken soğur ve bakteriyel enfeksiyon ve su kontaminasyonu risklerini azaltır. Sıcak buharlı humidifier, havayı temizler ve havaya taze temiz bir koku bırakır. Sıcak buharlı humidifier, bir odada daha yüksek nem seviyelerini arttırmak için popülerdir. Ayrıca mikropları ve bakterileri öldürürler. Odanın daha iyi kokmasını sağlamak için uçucu yağlar ile çalışırlar. Humidifier’ın içindeki su ısıtıcısı neredeyse hiç ses çıkarmaz, bu da bu cihazı çocuk odanız için mükemmel bir seçim haline getirir.


Soğuk Buharlı Humidifier:

Soğuk buharlı humidifier, boğazları kuru olan kişiler için mükemmel bir seçimdir. Sıcaklığı arttırmadan odaya nem verir. Bu özellik, bu humidifer’ı daha sıcak iklimlerde yaşayan insanlar için mükemmel bir seçenek yapar. Bu humidifier çeşidi, suyu filtreleyerek buharları havaya salar. Alerjisi olan kişiler bu çözümü her gün kullanabilirler. Soğuk buharlı humidifier’ların temizlenmesi nispeten kolaydır ve uygun maliyetlidir. Bu cihaz, çocukları veya evcil hayvanları olan insanlar için hem güvenli hem de mükemmel bir seçimdir. Humidifier’dan gelen serin buhar, grip semptomları olan kişiler için metanol faydaları sağlayabilir. Ancak, soğuk buğulu nemlendiricilerinizde düzenli bakım yaptığınızdan emin olmalısınız. Düzgün bir şekilde ilgilendiğiniz sürece, her seferinde size en iyi avantajları sunmakta asla başarısız olmaz.


Ultrasonik Humidifier:

Ultrasonik humidifier’lar birçok açıdan verimli cihazlardır. Bu humidifier’lar, titreşimlerin temiz su buharlarını oluşturmasına ve havaya atmasına izin vererek onu nemli ve saf hale getirir. Çoğu ultrasonik humidifier, soğuk ve ılık buhar seçeneği ile birlikte gelir. Sessiz ve çok yönlü oldukları için, yatak odaları için harika bir seçenektir. Temizlenmesi nispeten kolaydır, ancak zaman zaman düzenli bakım gerektirirler.


Evaporatif Humidifier:

Evaporatif humidifier, soğuk buharlı nemlendiricilere benzer. Her ikisi de suyu havaya bırakmadan önce işlemek ve temizlemek için filtreler kullanır. Bunlar düşük iklimli yerler veya daha küçük çocukları olan insanlar için mükemmeldir. Genellikle evaporatif humidifier’lar taşınabilirdir ve her yere götürülebilir. Ayrıca nem seviyelerini otomatik olarak ayarlarlar! Hızlı ve verimlidir!
Buharlaştırıcı Humidifier:

Buharlaştırıcı humidifier, soğuk ve sıcak buharlı nemlendiricinin faydalarını bir arada sunar. Güçlü nemlendirme özelliklerine sahip sessiz nemlendiricilerdir. Sıcak ve soğuk buhar arasında seçim yapabilir ve inhalatörler de kullanabilirsiniz. Minimum toz biriktirerek mükemmel çözüm alanları haline getirirler. Bununla birlikte, temizlenmesi biraz daha zordur ve daha fazla bakım gerektirebilir. Ayrıca diğerlerinden biraz daha fazla enerji harcayabilirler, bu da onları biraz daha pahalı bir seçenek haline getirir.


Humidifier’ların Kullanımları ve Faydaları

Humidifier kullanmanın birçok faydası vardır. İşte bilmeniz gerekenler.


1. Horlamayı Azaltır

Siz veya bir aile üyeniz geceleri ağır horlamadan muzdaripseniz, havadaki nemi artırmak için bir humidifier kullanmayı deneyin. Havadaki buhar/nem ne kadar fazlaysa, bir kişinin nefes yollarının yeterince nemlenmesi o kadar olasıdır. Kuru hava, kontrol edilemeyen horlamanın birincil nedenidir.


2. Cildi ve Saçı Nemli tutar.

Kuru hava cildinize ve saçınıza çok zarar verebilir. Havadaki kuruluğun gençlerde yaşlanma belirtilerini artırdığı yönünde bulgular bilimsel araştırmalarla sağlanmıştır. Cilt kuruluğu veya kırılgan, kuru saç şikateleriniz var ise bir humidifier kullanmayı deneyin. Humidfier’ın sağladığı nem, saçınızda ve cildinizde anında bir fark gösterecektir.


3. Grip Semptomlarında Yatıştırıcı Etkiler Sunar

Siz veya bir aile üyeniz gripten muzdaripse veya kuru öksürük semptomları yaşıyorsanız, humidifier size yardımcı olabilir! Havaya atılan filtrelenmiş su, solunumunuzu iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Öksürüğü daha tolere edilebilir ve daha az ağrılı hale getirerek kişinin nefes yollarını rahatlatacaktır.


4. Hava Sıcaklığı Katkısı

Daha serin iklimlerde yaşıyorsanız, sıcak buğulu bir humidifier sizin için mükemmel bir satın alma olacaktır. Humidifier kullanımı havayı normalden daha sıcak hale getirecektir. Evinizin içinde sıcak bir atmosfer yaratır. Özellikle kış aylarında enerji tasarrufu yapabilir ve paradan tasarruf edebilirsiniz.


5. Ahşap Zeminleri ve Mobilyaları Korur

Ahşap mobilyaların aşırı kuru havadan çatlayabileceğini biliyor muydunuz? Humidfier, ortamlardaki neme denge getirmeye yardımcı olacaktır. Ahşap mobilyalarınızı çatlaklardan koruyacaktır.


Nemlendiricinizin Bakımı Nasıl Yapılır

Yukarıda belirttiğimiz tüm bu faydaları için humidifier kullanmak harika olabilir. Ancak, faydalarını sürekli kılmak için, cihazın bakımı oldukça önemlidir ve düzenli olarak yapılmalıdır. Cihazınızı düzenli olarak temizlemezseniz, faydalarından yeterince yararlanamazsınız.


Humidifier’ınızı temizlemenin en iyi yolu:

  • Kılavuzdaki talimatları okuyun.

  • Her kullanımdan sonra cihazı yıkayın ve kurulayın.

  • Filtrelerinizin kirlendiğini tespit ettiğiniz zaman, değiştirin.

  • Etrafındaki alanı kuru tutun.

  • Bu ipuçlarını takip ederek humidifier’ınızın her kullanımda mikropsuz ve güvenilir olmasını sağlayabilirsiniz.


Sonuç:

Humidifier’lar kapalı alanlardaki havayı nemlendirerek birçok avantaj ve fayda sağlar. Herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce ihtiyaçlarına göre araştırmanızı yaptığınızdan emin olun. Aradığınız özelliklere bağlı olarak tam istediğiniz gibi humidifier veya seyahat dostu bir humidifier satın alabilirsiniz.Comments


bottom of page